Wydawca treści Wydawca treści

Wróć do pełnej strony
Powrót

Politechnika Warszawska przeprowadza badania naukowe na terenie Leśnictwa Bagno

Politechnika Warszawska przeprowadza badania naukowe na terenie Leśnictwa Bagno

Zapraszamy do obejrzenia relacji z badań naukowych przeprowadzonych w gospodarstwie specjalistycznym w Leśnictwie Bagno.

W Leśnictwie Bagno w 2016 r. zostało utworzone gospodarstwo specjalne które jest ujęte w nowym Planie Urządzania Lasu  na lata 2019 – 2028.

W oddziale 272 przeprowadzono badania naukowe, które zorganizowała Politechnika Warszawska z pomocą firmy Dragonfly Vision. Badania terenowe polegały na pomiarach geodezyjnych, oznaczeniu punktów terenowych (fotopunkty) oraz na wykonaniu zdjęć bezzałogowym statkiem powietrznym. Zdjęcia lotnicze zostaną opracowane w specjalistycznym oprogramowaniu fotogrametrycznym. Wyniki z analizy zdrowotnej drzewostanu zostaną opublikowane w artykule naukowym oraz na stronie Nadleśnictwa Jabłonna.

Gospodarstwo specjalne obejmuje obszary funkcjonalne pełniące funkcje specyficzne w urządzanym obiekcie, w tym przypadku dotyczy  to  Leśnictwa Bagno. Na terenie uznanym za gospodarstwo specjalne można stosować wiele metod w hodowli lasu i ochronie lasu które odbiegają od zasad zawartych w instrukcjach, w tym metod opartych na badaniach naukowych czyli odstąpić od standardowego prowadzenia gospodarki leśnej.

Gospodarstwo specjalne w Leśnictwie Bagno zostało utworzone z powodu występowania na tym terenie od kilkudziesięciu lat uporczywego pędraczyska. 

Na osłabienie wiekowych, nawet 130 letnich drzewostanów sosnowych wpływają też czynniki takie jak wahania wód, jemioła oraz korniki. Jemioła jest w ostatnich 3 latach bardzo ekspansywna i przyczynia się do bardzo szybkiego zamierania drzew. Silne huraganowe wiatry, szczególnie te występujące w 2009 roku, spowodowały dodatkowe osłabienie drzewostanów w wyniku których zaczęło się bardzo silne wydzielanie posuszu trwające do dziś.

Nie jest bez znaczenia dla tych drzewostanów występowanie, co 4 lata rójek chrabąszcza majowego i kasztanowca które prowadzą do defoliacji a nawet gołożerów. Ostatnia rójka miała miejsce w 2019 r. a w ubiegłym roku na obszarze 215 ha został wykonany zabieg agrolotniczy który miał na celu ograniczenie populacji chrabąszczy.  

W związku z zaistniałą trudną sytuacją podejmowane są działania polegające na systematycznym usuwaniu posuszu, drzew opanowanych i martwych które potencjalnie mogą być rezerwuarem następnych pokoleń korników lub jemioły.