Aktualności Aktualności

„Las Kultury” - reaktywacja

16 czerwca 2024 r. w roku jubileuszowym dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Jabłonna we współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich reprezentowanym przez Prezesa Krzysztofa Szustera oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw i Inspiracji ESSE z Prezesem Robertem Tonderą, po przerwie zorganizowało kolejną edycję wydarzenia kulturalnego pn. „Las Kultury”. Wyjątkowa inicjatywa Lasów Państwowych, której celem jest uhonorowanie i upamiętnienie wybitnych przedstawicieli polskiej kultury przyciągnęła uwagę wielu miłośników polskiej sceny teatralnej i filmowej. Przybyłych gości przywitał gospodarz miejsca Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna - Artur Zakolski.

Tegoroczne spotkanie w Skierdach to wyjątkowe połączenie dwóch tak pięknych jubileuszów tj. 100-lecia istnienia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz 100-lecie urodzin Adama Hanuszkiewicza. Obecność wielkiego Mistrza Adama Hanuszkiewicza w przestrzeni Nadleśnictwa Jabłonna jest przejawem fenomenu społecznego, który 13 lat po śmierci artysty wciąż trwa.

Niebywałym zaszczytem dla leśników z Nadleśnictwa Jabłonna była możliwość goszczenia w tegorocznej edycji „Lasu Kultury” byłych i obecnych aktorów i aktorek  Teatru Narodowego, warszawskiego Teatru Nowego w których dyrektorem, reżyserem i mentorem był Adam Hanuszkiewicz m.in. Grażyny Szapołowskiej, Sławomiry Łozińskiej, Ewy Ziętek, Anny Wojton, Edyty Jungowskiej, Beaty Bandurskiej, Haliny Rowickiej, Marleny Miarczyńskiej, Edyty Torhan, Bożeny Szymańskiej, Renaty Berger oraz Daniela Olbrychskiego z małżonką Krystyną Demską, Krzysztofa Wakulińskiego, Tomasza Budyty, Marcina Sławińskiego, Macieja Gąsiorka, Roberta Tonderę. Joanna Sobieska przybyła na uroczystość z mężem Adamem Gesslerem.

Sadzonka, którą na cześć Mistrza ochrzczono imieniem HAN pochodzi z rozmnożenia wegetatywnego pomnika przyrody „Dąb Rzeczpospolitej”, który przed spaleniem rósł na terenie Leśnictwa Borki w Nadleśnictwie Brodnica posadził osobiście wnuk Adama Hanuszkiewicza – Michał i siostrzenica jubilata Anna Biesiada, która przyjechała na uroczystość aż z Jeleniej Góry. Ciekawostką wartą uwagi jest to, że zrzez, który wzbogacił zawartość parku rosnącego na terenie Leśnictwa Szkółkarskiego Skierdy na dzień dzisiejszy ma ponad pięć wieków. Sadzonka dębu została podarowana przez Leśny Bank Genów w Kostrzycy, który jest jednostką Lasów Państwowych mającą za zadanie zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń najcenniejszych zasobów genowych.

„Las Kultury” tętni życiem od lat – pierwsze drzewo o wdzięcznym imieniu WISIA zostało w poświęcone pamięci polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. To pierwsze sadzenie połączone z uroczystym otwarciem obiektu odbyło się w dniu 12 maja 2012 roku.

W 2013 r. zasadzono natomiast dwa dęby pamięci wybitnych aktorów - Gustawa Holoubka i Andrzeja Łapickiego. Drzewa noszą odpowiednio imiona GUCIO i ŁAPA.

Podczas trzeciej edycji, posadzono dąb poświęcony Czesławowi Niemenowi.

W kolejnej edycji posadzono trzy lipy MAŁGOŚKA dla Agnieszki Osieckiej, JANTAR dla Anny Jantar, ORDONKA dla Hanny Ordonówny oraz siedem dębów FOGG dla Mieczysława Fogga, GRAŃ dla Franciszka Walickiego, JEREMI dla Jeremiego Przybory, JERZYCZEK dla Jerzego Wasowskiego, NIUNIEK dla Krzysztofa Klenczona, OBYWATEL GC dla Grzegorza Ciechowskiego, OPRÓCZ BŁĘKITNEGO NIEBA dla Marka Jackowskiego.

Adam Hanuszkiewicz (16.06.1924 r. - 4.12.2011 r.) – był jedną z najbarwniejszych postaci w powojennej historii polskiego teatru. Debiutował w 1945 r., w rzeszowskim teatrze, rolą Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry. W latach 1956-1963 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Zadebiutował w roku 1949 rolą Władka w dramacie wojennym „Za wami pójdą inni” w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Za najważniejsze spektakle w swej karierze reżyserskiej sam Hanuszkiewicz uważa m.in. „Kordiana”, „Norwida” „Makbeta” i „Balladynę” w Teatrze Narodowym.

 fot.: Kamil Machura