Asset Publisher
Wypalanie traw to śmiertelne niebezpieczeństwo – ostrzegamy przed tragicznymi skutkami nieodpowiedzialności
Wiosna jest czasem dramatycznego wzrostu liczby pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Codziennie słyszymy lub czytamy o kolejnych akcjach związanych z gaszeniem pożarów traw i skutkami idącymi w parze z tym niezgodnym z prawem działaniem stanowiącym zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.
Pomimo licznych apeli wciąż znajdują się osoby skrajnie nieodpowiedzialne przekonane w niczym nieuzasadniony sposób, że wypalanie traw użyźnia glebę. Nic bardziej mylnego! Pożar niszczy warstwę próchniczną gleby, zabija wszelkie mikroorganizmy, a gęsty, toksyczny dym szkodzi ludziom i zwierzętom. Ogień rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób, zwłaszcza przy zmiennym wietrze i suchym podłożu. Pożary pokrywy gleby, często przenoszą się na pobliskie lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, a nawet obiekty przemysłowe. Zdarza się, że kończą się one tragicznie – utratą dobytku, a śmiercią ludzi i zwierząt.
Stąd kolejna edycja wspólnej kampanii informacyjnej DGLP, KGP, KGSP „Stop wypalaniu traw”. Do akcji przyłączyli się wspólnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Artur Zakolski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie brygadier Karol Mendak oraz Komendant Powiatowy Policji w Legionowie nadkomisarz Zbigniew Pucelak.
Podstawę prawną do ukarania sprawcy stanowią m.in.:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2024 r. poz. 1478)
- art. 124 ust. 1 „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
- art. 130a ust. 1 „Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych”.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2024 r. poz. 17)
- art. 163 § 1: „Kto sprowadza zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2023 r. poz. 2119)
- art. 82 § 1 pkt 1 „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany”.
- art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
- art. 82 § 4. „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania - podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
Sprawca takiego pożaru ponosi odpowiedzialność karną.
Wypalanie traw poza naruszeniem prawa jest przede wszystkim ogromnym zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego:
- dym z pożarów traw stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi,
- zadymienie ogranicza widoczność na drogach, co może prowadzić do niebezpiecznych wypadków drogowych.
- w ogniu giną zwierzęta, które nie mają szans na ucieczkę,
- dym zabija owady zapylające,
- gleba po wypaleniu staje się jałowa, tracąc swoje naturalne właściwości i zdolność do naturalnej regeneracji.
Reaguj, jeśli widzisz wypalanie traw.
Dzwoń na numer alarmowy 112.
Przypominamy, że wypalanie traw, łąk, nieużytków, rowów czy trzcinowisk jest zabronione i karalne.
Dbajmy o siebie i o nasze wspólne bezpieczeństwo.