Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szkółka kontenerowa w Skierdach

Szkółka kontenerowa w Skierdach

Szkółka kontenerowa w Skierdach im. Wojciecha Fondera jest jedną z kilkunastu szkółek w Polsce. Powstała w 2000 roku.

  

   Proces wzrostu sadzonek przebiega tu w warunkach kontrolowanych, począwszy od automatycznego wysiewu nasion do kaset (w każdej celi kasety jest umieszczane tylko jedno nasionko), poprzez komputerową kontrolę temperatury i wilgotności w bloku cieplarnianym, a skończywszy na odpowiednim zraszaniu i nawożeniu na otwartym polu.

Namioty, w których na trzy tygodnie umieszczane są kasety z kiełkującymi nasionami, są w pełni zautomatyzowane. Chodzi o to, by zapewnić roślinom optymalną do wzrostu temperaturę i wilgotność.  

Namioty wietrzy się, aby sadzonki przyzwyczaić do warunków atmosferycznych. Kolejny etap produkcji sadzonek  to ustawienie kaset na polach hodowlanych.  Pole hodowlane zaopatrzone jest w tzw. rampę nawadniającą, czyli urządzenie do podlewania sadzonek.  Po czterech miesiącach od wysiewu  sadzonki są już gotowe do sadzenia.  

Możliwości technologiczne naszej szkółki  pozwalają na trzy cykle produkcyjne - siewy wiosną – w marcu, kwietniu i maju. Daje to możliwość wyhodowania ok. 3,5 mln. sztuk sadzonek gatunków iglastych: sosen, świerków i modrzewi oraz 0,5 mln sztuk sadzonek liściastych : dębów, buków, brzóz, lip oraz klonów.