Wydawca treści
Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu
Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu
Obszar Chronionego Krajobrazu wyznacza sejmik województwa a likwidacja lub zmiana granic może nastąpić po zaopiniowaniu przez włąsciwe miejscowo rady gmin. Projekty uchwał sejmiku województwa związane z obszarami wymagają uzgodnienia z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
Podstawą prawną dla wyzanaczania obszarów chronionego krajobrazu jest Ustawa o ochronie przyrody, która określa je jako tereny chronione ze zwzględu na wyróżniający się krajobraz, o zróznicowanych ekosystemach, możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarz ekologicznych.
Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu utworzony został na podstawie Rozporządzenia Wojewody Warszawskiego w sprawie utworzenia Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z dnia 29 sierpnia 1997 r.
Zgodnie z nim utworzony obszar obejmuje powierzchnię 148 409,10 ha.
W jego granicach wyodrębniono trzy strefy :
- strefę szczególnej ochrony ekologicznej, obejmującą tereny, które decydują o potencjale biotycznym dla zwierząt, rośli i grzybów
- strefę ochrony urbanistycznej, obejmującą wybrane tereny miast oraz obszary o wzmożonym naporze urbanizacyjnym, posiadające szczególne wartości pryrodnicze
- strefę "zwykłą" obejmującą pozostałe tereny
W granicach terytorialnego zasięgu działania Nadlesnictwa Jabłonna znajduje sie znaczna część obszaru ( ok. 65.781 ha ), w tym 12 556,79 ha gruntów w zarządzie nadlesnictwa. Są to lasy otaczające Warszawę od północno – zachodniej strony.
Walorem tego terenu jest jego różnorodność biologiczna i krajobrazowa rezerwatów : Zegrze, Pomiechówek, Dolina Wkry, Bukowiec Jabłonowski i Jabłonna a także tereny położone wzdłuż rzek Wisły i Narwi, które stanowią naturalne korytarze ekologiczne.