Wydawca treści Wydawca treści

Wyznaczenie stałego miejsca na rozpalanie ogniska

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i realizując potrzeby społeczeństwa w tym zakresie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna wydał decyzję, na mocy której możliwe jest legalne rozpalanie ognia, w przygotowanym do tego celu miejscu.

   Serdecznie zapraszamy do spacerów po niezwykle urokliwych terenach, zlokalizowanych nieopodal rzeki Wkry, w Leśnictwie Pomiechówek i skorzystania ze spożycia, własnoręcznie przygotowanego posiłku, prosto z ogniska.

   Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas korzystania z otwartego ognia w terenach leśnych i stosujmy się do zasad ustalonego regulaminu./ w zał. poniżej/.

Pełnometrażowa mapka znajduje się w załączniku.


Zagrożenie pożarowe

Nadleśnictwo Jabłonna zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego /Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (t.j. Dz. U. z 2022.1065)/.

           Wiele czynników ma decydujący wpływ na to, iż lasy są w zwiększonym stopniu narażone na powstanie pożarów, są to między innymi:

  • typy siedliskowe lasu z przewagą gatunków iglastych,
  • bliskość dużej aglomeracji wiążąca się z dużą presją antropogeniczną obszarów leśnych podczas rekreacji i czynnego wypoczynku jak również zabudowa mieszkaniowa lokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów leśnych,
  • liczne ciągi komunikacyjne i szlaki turystyczne przecinające tereny leśne nadleśnictwa,
  • komunikacja kolejowa
  • i wiele innych.

     System obserwacyjno-alarmowy zintegrowany z centralnym Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym PAD-em, połączony z bieżącym monitorowaniem oraz skutecznym działaniem służb nadleśnictwa przyczynia się do szybkiego wykrycia i ugaszenia pożaru na terenach leśnych. Nadleśnictwo zabezpiecza środki techniczne umożliwiające dotarcie na miejsce powstania pożaru w celu prowadzenia działań zapobiegających jego rozprzestrzenianiu się oraz wezwaniu właściwych służb, które ugaszą pożar. Procedury działania w sytuacji stwierdzenia pożaru lasu są opracowane i  zapisane w dokumencie pn. „Sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru lasu”. Dokument ten jest corocznie aktualizowany i uzgadniany z właściwymi terytorialnie powiatowymi komendami Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendą Miejską Straży Pożarnej w Warszawie.

     Ponadto, w zakresie ochrony przeciwpożarowej kompleksów leśnych Nadleśnictwo Jabłonna ściśle współpracuje z sąsiadującymi jednostkami wchodzącymi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie tj. Nadleśnictwami: Drewnica, Płońsk, Pułtusk. Nadleśnictwa te posiadają własne dostrzegalnie pożarowe pokrywające polem obserwacji również obszary leśne w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jabłonna.

     Nadleśnictwo  Jabłonna, na swoim terenie,   posiada trzy   wieże obserwacyjne /dostrzegalnie przeciwpożarowe/ zlokalizowane w leśnictwach: Białobrzegi, Poniatów i Pomiechówek.

     Dostrzegalnie  przeciwpożarowe wyposażone są w wyspecjalizowane, nowoczesne kamery /systemy telewizji przemysłowej/,  za pomocą których, obserwuje się obszary leśne w celu  wykrycia pożaru i zagrożenia z tym związanego.

      Centralny punkt alarmowo-dyspozycyjny /PAD/, zlokalizowany jest na terenie Leśnictwa Poniatów. Przejmuje sygnały i obrazy ze wszystkich trzech kamer przeciwpożarowych a dodatkowo system wykrywania dymów, przyczynia się do jeszcze lepszej skuteczności działań, w zakresie ochrony przed ogniem terenów leśnych.

      Ponadto  Nadleśnictwo Jabłonna dysponuje  lekkim samochodem patrolowo-gaśniczym, na bazie samochodu terenowego NISSAN, wyposażonym w retransmiter do pracy na częstotliwości straży pożarnej, i agregat gaśniczy o pojemności zbiornika 400 l i lancą gaśniczą.

     W związku z zaszeregowaniem Nadleśnictwa do I kategorii zagrożenia pożarowego oraz położeniem w bezpośredniej bliskości Warszawy Nadleśnictwo, na terenie lotniska usytuowanego na Bemowie utworzyło "Leśną Bazę Lotniczą Warszawa-Babice” gdzie w okresie akcji bezpośredniej stacjonuje statek powietrzny wykorzystywany do prowadzenia akcji gaśniczych na obszarze 14 nadleśnictw z zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Kampinoskiego Parku Narodowego.

     Nadleśnictwo Jabłonna przywiązuje również dużą wagę do tworzenia i należytego utrzymania w gotowości infrastruktury przeciwpożarowej w postaci sieci dojazdów pożarowych, punktów czerpania wody do celów pożarowych, baz sprzętu ppoż. wraz z ich niezbędnym wyposażeniem. Rozmieszczenie i oznakowanie całej infrastruktury ppoż jest zgodne z obowiązującymi przepisami i szczegółowymi zasadami zabezpieczania przeciwpożarowego lasów, co znacznie ułatwia jednostkom ratowniczym orientację i przemieszczanie się po terenie.

     W czasie trwania akcji bezpośredniej ppoż, przypadającej na okres od 1 marca do 31 października, bezpieczeństwo pożarowe na terenach leśnych utrzymywane jest poprzez prowadzenie dyżurów prowadzonych również w święta i dni wolne od pracy.

     Wszystkie wymienione powyżej składowe systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego obszarów leśnych - wdrożone procedury realizowane są przez przeszkoloną kadrę pracowników na czele z powołanymi Pełnomocnikami Nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna.

 Trochę statystyki

      W latach 1999-2008 na terenie Nadleśnictwa Jabłonna zanotowano 498 pożarów lasu (255 na terenie lasów nadleśnictwa, 243 w lasach nadzorowanych) na powierzchni 109,37 ha( w lasach nadleśnictwa 46,70 ha i w lasach nadzorowanych 62,67 ha).

     Liczba pożarów zależna jest od wielu czynników, również tych ściśle związanych z panującymi warunkami atmosferycznymi, ilością opadów czy dni ze skrajną suszą.

    Na przestrzeni poniższych lat można prześledzić ilość zdarzeń:

  • w roku 2009 - 32 pożary, powierzchnia 11,40 ha
  • w 2010 roku - 24 pożary, powierzchnia  4,00 ha
  • w 2011 roku - 40 pożarów, powierzchnia  11,91 ha
  • w 2012 roku - 47 pożarów, powierzchnia 20,90 ha
  • w 2013 roku - 20 pożarów, powierzchnia 3,91 ha
  • w 2014 roku - 10 pożarów, powierzchnia 1,95 ha
  • w 2015 roku - 31 pożarów, powierzchnia 11,71 ha
  • w 2016 roku - 18 pożarów, powierzchnia 2,01 ha
  • w 2017 roku - 8 pożarów, powierzchnia 1,30 ha
  • w 2018 roku - 24 pożary, powierzchnia 4,58 ha
  • w 2019 roku - 23 pożary, powierzchnia 5,87 ha
  • w 2020 roku - 18 pożarów, powierzchnia 2,66 ha
  • w 2021 roku - 4 pożary, powierzchnia 0,32 ha
  • w 2022 roku - 8 pożarów, powierzchnia 1,46 ha.

     Bezpośrednie przyczyny powstania pożarów są najczęściej trudne do ustalenia. Większość zdarzeń, poprzez dużą penetrację przez społeczeństwo terenów leśnych, miała związek z czynnikiem ludzkim i nieostrożnością odwiedzających las. Odnotowuje się również umyślne podpalenia czy pożar powstały na skutek funkcjonującego transportu kolejowego bądź z innych trudnych do określenia przyczyn.

     Dobra współpraca służb nadleśnictwa z jednostkami straży pożarnej, ich duża skuteczność działania, szybka interwencja oraz zaangażowanie przyczyniają się do ograniczania ilości pożarów i rozprzestrzeniania ognia na większe powierzchnie. Tym samym ograniczając negatywne skutki dla środowiska naturalnego.

     Bądźmy ostrożni, czujni, rozważni i bardzo odpowiedzialni w kontaktach ze środowiskiem leśnym, byśmy nie musieli przekonać się, że las płonie szybko,
a rośnie wolno.

     Negatywne skutki pożaru lasu są zabliźniane przez bardzo długi czas. Procesy te obejmują regenerację i odbudowę wielu organizmów tworzących leśną biocenozę. Bez ich obecności działanie środowiska naturalnego jest zaburzone.

Reagujmy, gdy tylko zauważymy pożar,
alarmujmy korzystając  z numerów:

 112, 998

lub do PAD-u Nadleśnictwa Jabłonna

 22 774 49 33 w. 444 lub 695 340 572,

wykazujmy się rozsądkiem w działaniach oraz godną obywatelską postawą, a przyczynimy się do ochrony, otaczającego nas, tak cennego  środowiska naturalnego.

 

Mapa aktualnego zagrożenia pożarowegohttp://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

/Tekst Dorota Rybkowska/


STOP wypalaniu traw!

.